Jadrotours

JUŽNA AFRIKA

Polasci: 24.9.-7.10.2025.

1.dan: ZAGREB – ISTANBUL – CAPE TOWN

astanak putnika 2 sata prije polijetanje zrakoplova u Zračnoj luci Zagreb. Prijava na let za Istanbul  u 20.20 sati na liniji TK1056 (Turkish Airlines). Dolazak u Istanbul u 23.40 sati po lokalnom vremenu. Nastavak leta za Cape Town u 01.45 sati na liniji TK44 (Turkish Airlines). Noćni let s obrocima za vrijeme leta.

2. dan: CAPE TOWN

Dolazak u Cape Town predviđen je u 11.50 sati po lokalnom vremenu. Po obavljanju carinskih i graničnih formalnosti, doček od strane predstavnika lokalnog agenta te prijevoz do hotela. Smještaj i kraći odmor nakon kojeg krećemo na poludnevni panoramski razgled grada koji se nalazi na krajnjem jugu Afrike i za mnoge je jedan od najljepših svjetskih gradova. U srcu grada nalazi se najstarija građevina Cape Towna – Castle of good hope, zgrada Parlamenta, Company Gardens, malajska četvrt Bo Kaap poznata po svojim šarenim kućama. Ukoliko vremenske prilike dozvole, uspon uspinjačom na Table Mountain (1085 m), veličanstvenu planinu jedinstvenog oblika koja se impozantno uzdiže nad gradom. Table Mountain je simbol Cape Towna, a proglašena je jednim od sedam svjetskih čuda prirode. Za lijepog vremena sa planine se pruža prekrasan pogled na Cape Town i okolicu. U večernjim satima povratak u hotel. Večera i noćenje.

3. dan: CAPE TOWN – CAPE POINT (CAPE PENINSULA) – CAPE TOWN

Doručak. Odlazak na cjelodnevni izlet do Cape Pointa. Vožnja obalnom cestom Chapman's Peak duž Atlanskog oceana tijekom koje možete uživati u prekrasnom pejzažu. Uživat ćemo, po mnogima, u jednoj od najljepših panoramskih vožnji u svijetu. Nastavak putovanja do prirodnog rezervata Cape Point koji udomljuje brojne fascinantne životinje, uključujući babune, antilope i preko 150 vrsta ptica, među kojima i nojeve, najveće ptice na svijetu. Posjet Rtu Dobre nade te vožnja do Cape Pointa. Slobodno vrijeme za šetnju i uspon do svjetionika s kojeg se pruža nezaboravan pogled. Fakultativno odlazak na ručak (uz nadoplatu). Nastavak putovanja do plaže Boulders poznate po koloniji pingvina koji su se ovdje nastanili. Posjetit ćemo i botanički vrt Kirstenbosch, na istočnim obroncima Table Mountaina, koji je već godinama na listi najboljih botaničkih vrtova u svijetu. Povratak u Cape Town. Večera i noćenje u hotelu 

4. dan: CAPE TOWN – STELLENBOSCH – FRANSCHHOEK – PAARL – CAPE TOWN

Nakon doručka vožnja kroz vinorodni kraj. Posjet mjestima: Stellenbosch kojeg su osnovali Holanđani u 17.st (arsenal, crkva Rajnske misije, Dorp Street, ulica predivnih holandskih i viktorijanskih kuća). Degustacija vina i sira u jednom od poznatih podruma ; Franschoek što znači "francuski kutak" (mjesto kojeg su osnovali prognani francuski hugenoti krajem 17.st.) - bit ćete oduševljeni gradskim šarmom i mirnim okružjem. Ovdje ćete imati priliku kušati regionalne delicije, sireve i najbolja vina. Po dolasku u Stellenbosch kratko vrijeme za šetnju drugim najstarijim gradom Južne Afrike. Stellenbosch krasi zanimljiva nizozemska arhitektura i prekrasne aleje hrastova. Posjet jednoj od lokalnih vinarija na degustaciju poznatih južnoafričkih vina. Povratak u Cape Town. Večera i noćenje u hotelu.

5. dan: CAPE TOWN – JOHANNESBURG – MBABANE (ESVATINI)

Nakon doručka odjava iz hotela i transfer do zračne luke Cape Town. Prijava na let za Johannesburg.Po dolasku nastavljamo put prema Kraljevini Esvatini (nekad poznatoj kao Svaziland), prekrasnoj zemlji smještenoj između Južnoafričke Republike i Mozambika koja je nekoć bila britanski protektorat, a od 1968. je neovisna kraljevina. Dolazak do prijestolnice Esvatinija – grada Mbabane koji obiluje živopisnim tržnicama s brojnim autentičnim proizvodima i rukotvorinama očekujemo u večernjim satima. Prijava i smještaj u hotel. Večera i noćenje.

6. dan: MBABANE – EZULWINI – LOBAMBA 

Doručak. Dan ćemo provesti u jednoj od posljednjih monarhija na svijetu. Polazeći od Ezulwini "Rajske doline", ova tura kreće prema jugu prateći planine Mdzimba. Dolazak u Lobambu koja je političko i kulturno središte Esvatinija (bivši Svaziland). Smještena u dolini Ezulwini, Lobamba je dom Parlamenta Eswatinija i kraljevskog dvora, uključujući kraljevsku rezidenciju Ludzidzini, gdje boravi Kraljica Majka. Grad je ključan za povijest i tradiciju svazijske nacije te je mjesto održavanja važnih nacionalnih ceremonija, poput Incwale (kraljevske ceremonije žetve) i Umhlanga (ples trske), jedne od najpoznatijih kulturnih manifestacija u Africi. Osim političkog značaja, Lobamba je dom Nacionalnog muzeja Eswatinija, Memorijalnog parka kralja Sobhuze II i drugih važnih povijesnih lokaliteta. Zatim ćemo vidjeti i čuvene Swazi Candles, jedna od najpoznatijih rukotvorina iz Svazilanda i jedan od njegovih najpoznatijih izvoznih proizvoda. Ova radionica i trgovački centar nalazi se u dolini Ezulwini i poznata je po ručno rađenim, šarenim svijećama jedinstvenog dizajna. Svaka svijeća se oblikuje ručno pomoću posebnih tehnika, a majstori koriste mješavinu voska kako bi stvorili složene uzorke i figure, uključujući životinjske oblike, etničke motive i apstraktne dizajne. Unutrašnjost svijeće je običan vosak, dok vanjski sloj ostaje netaknut tijekom topljenja, stvarajući efekt lampiona. Osnovana 1981. godine, Swazi Candles je postala jedna od glavnih turističkih atrakcija u regiji. Osim svijeća, radionica nudi i druge ručno rađene suvenire, uključujući sapune, tkanine i umjetničke predmete. Mjesto je posebno popularno jer posjetitelji mogu uživo gledati vješte obrtnike kako izrađuju svijeće pred njihovim očima. Nastavak vožnje prema prirodnom rezervatu Mantenga u kojem ćemo imati priliku uživati u prikazu tradicionalnog plesa uz posjet Mantenga Craft & Lifestyle Centru, popularnom kulturnom i trgovačkom središtu u Svazilandu. Ovo mjesto kombinira tradicionalnu svazijsku umjetnost, rukotvorine i suvremeni dizajn. Odatle nastavljamo prema Ngwenya Glass koja je jedna od najpoznatijih atrakcija u zemlji i vodeći proizvođač ručno rađenih staklenih proizvoda. Smještena u blizini granice s Južnom Afrikom, ova staklana je poznata po korištenju 100% recikliranog stakla za izradu jedinstvenih umjetničkih predmeta. Povratak u hotel, večera i noćenje.

7. dan: MBABANE (ESVATINI) – NACIONALNI PARK KRUGER

Doručak te odjava iz hotela. Vožnja na sjever prema Nacionalnom parku Kruger koji je jedan od najvećih i najpoznatijih nacionalnih parkova u Africi, smješten u sjeveroistočnom dijelu Južnoafričke Republike, uz granicu s Mozambikom i Zimbabveom. Površina parka iznosi oko 19.500 km², što ga čini jednim od najvećih zaštićenih područja divljine u svijetu. Dom je Velike petorke (Big Five) – lav, leopard, slon, nosorog i bivol, uz više od 500 vrsta ptica, 150 vrsta sisavaca i mnoštvo drugih životinja. Park obuhvaća savane, rijeke, šume i planinske predjele, što stvara bogat ekosustav. Unutar parka nalaze se i povijesne stijenske umjetnosti i arheološka nalazišta koja svjedoče o tisućljetnoj prisutnosti ljudi u ovom području. Kruger je nezaobilazna destinacija za ljubitelje prirode i divljine, nudeći jedno od najboljih safari iskustava u svijetu. Po dolasku smještaj u lodge. Večera i noćenje.

8. dan: NACIONALNI PARK KRUGER

Nakon ranog doručka krećemo na cjelodnevni safari u otvorenim vozilima po Nacionalnom parku Kruger. Vaši rendžeri će vas zabavljati tijekom vožnje i objasniti vam svaki detalj o pticama ili sisavcima na koje naiđete, kao i o vegetaciji oko vas. Upravo su oni ti koji će vam pokazivati i pronalaziti životinje tijekom safarija, a tu su naravno i za sva vaša dodatna pitanja. Tijekom safarija pauze za osvježenje, a u poslijepodnevnim satima napuštamo nacionalni park te povratak u lodge u Hazyviewu. Ostatak dana slobodno vrijeme za odmor. Večera i noćenje.

9. dan: NP KRUGER – BLYDE RIVER KANJON – PRETORIA – JOHANNESBURG

Doručak. Odlazak iz NP Kruger i vožnja slikovitom pokrajinom Drakensberg prema Johannesburgu. Usputno zaustavljanje kod kanjona rijeke Blyde, jednog od najvećih kanjona u svijetu. Nastavak kroz pokrajinu Transvaal do Pretorie, administrativnog središta Južnoafričke Republike i grada s prekrasnom arhitekturom raznih stilova. Kraće zaustavljanje ukoliko vremenski bude moguće, a zatim nastavak vožnje do Johannesburga. Po dolasku smještaj u hotel u okolici grada. Večera i noćenje. Napomena: današnji dan sadrži dosta vožnje i predviđeni dolazak u Johannesburg moguć u kasnim večernjim satima.

10. dan: JOHANNESBURG – SOWETO – JOHANNESBURG

Doručak. Odlazak u cjelodnevni razgled Johannesburga, najvećeg grada Južnoafričke republike i ekonomskog središta države. Razgled najznačajnijih znamenitosti: Westcliff i Houghton - luksuzne i povijesno značajne četvrti u Johannesburgu, poznate po svojim elegantnim vilama, uređenim vrtovima i zelenim avenijama; Hillbrow - gusto naseljena četvrt poznata po svojoj multikulturalnoj zajednici i visokim stambenim zgradama. Nekad elitna četvrt, danas je simbol urbanih izazova, ali i žarište gradske energije. Ovdje se nalaze i Ponte City Apartments – najviša stambena zgrada u Africi (173 m), poznata po svojoj cilindričnoj strukturi te Hillbrow Tower – ikonični telekomunikacijski toranj, jedan od najviših objekata u Johannesburgu (269 m). Iako nije otvoren za javnost, dominira horizontom grada; Brixton Tower, službeno Sentech Tower, je 237 metara visok toranj i služi kao televizijski i radio prijenosnik. Smješten u četvrti Brixton, ovaj toranj izgrađen je 1961. godine i predstavlja jedan od najprepoznatljivijih orijentira u Johannesburgu; Muzej apartheida uz kraći obilazak ovog nevjerojatnog muzeja koji je svjedočanstvo borbe za slobodu naroda Južne Afrike. Odlazimo zatim do čuvene četvrti Soweto (South Western Townships), povijesno značajno predgrađe Johannesburga, poznato po ulozi u borbi protiv apartheida. Danas je živahna zajednica s bogatom tradicijom, glazbom i povijesnim znamenitostima. Najznačajnije atrakcije su Vilakazi Stree, jedina ulica na svijetu u kojoj su živjela dva dobitnika Nobelove nagrade – Nelson Mandela i Desmond Tutu, Muzej Nelsona Mandele odnosno bivša kuća Nelsona Mandele, sada muzej posvećen njegovom životu i borbi te Hector Pieterson Memorial & Museum, posvećen učeniku ubijenom tijekom Soweto pobune 1976. godine, koja je bila ključni trenutak u borbi protiv apartheida. Johannesburg i Soweto zajedno pružaju fascinantan uvid u povijest, kulturu i suvremeni život Južnoafričke Republike, spajajući urbanu energiju s bogatim nasljeđem borbe za slobodu. Povratak u hotel. Večera i noćenje.

11. dan: JOHANNESBURG – VIKTORIJINI SLAPOVI

Nakon doručka, odjava iz hotela i transfer do zračne luke Johannesburg. Prijava na let za Viktorijine slapove. Po dolasku obavljanje pograničnih i carinskih formalnosti, odlazak autobusom do slapova rijeke Zambezi, a potom će vas lokalni vodič odvesti na nezaboravan doživljaj kroz kišne šume kako biste vidjeli jedno od sedam prirodnih čuda svijeta. Slapove je otkrio čuveni engleski istraživač dr. David Livingstone 1855. godine te ih je nazvao po kraljici Viktoriji iako ih lokalno stanovništvo naziva „Dim koji grmi“. Nalaze se na Zambeziju, graničnoj rijeci između Zambije i Zimbabvea i smatra ih se jednom od najvećih prirodnih ljepota na planeti. Po završetku razgleda večera te naposljetku prijava i smještaj u hotel. Noćenje.

12. dan: VIKTORIJINI SLAPOVI – NACIONALNI PARK CHOBE (BOCVANA)

Doručak, odlazak do Nacionalnog parka Chobe, koji je uz deltu Okavango najpoznatiji prirodni rezervat u Bocvani. To je raznoliko područje, od granice na rijeci Chobe do, sada isušenog, kanala Savute te safari rezervata Oremi i delte Okavango. Park je najpoznatiji po velikoj koncentraciji slonova koji obitavaju unutar parka, pretpostavlja se da je otprilike 120 tisuća jedinki uz veliki broj bivola, antilopa i grabežljivaca poput lavova, hijena, šakala, divljih pasa, itd. Uz sve ove životinje područje je također iznimno bogato ptičjim vrstama. Tijekom safarija ručak u nacionalnom parku, poslijepodne povratak u Victoria Falls. Povratak u hotel. Večera i noćenje.

13. dan: VIKTORIJINI SLAPOVI – JOHANNESBURG – ISTANBUL

Nakon doručka odjava iz hotela i organizirani transfer do zračne luke Victoria Falls. Po dolasku slijedi prijava na let za Johannesburg. Po dolasku u Johannesburg prijava na let za Istanbul u 17.55 sati na liniji TK043 (Turkish Airlines). Noćni let s obrocima tijekom leta.

14. dan: ISTANBUL – ZAGREB

Dolazak u Istanbul predviđen je u 04.40 sati po lokalnom vremenu, a potom nastavak leta za Zagreb u 07.30 sati na liniji TK1053 (Turkish Airlines) s predviđenim dolaskom u Zagreb u 08.40 sati po hrvatskom vremenu.

Cijena aranžmana po osobi u dvokrevetnoj sobi:

FIRST MINUTE: 5.439€

REDOVNA CIJENA: 5.589E

*First Minute popust 150 € za rezervacije do 60 dana prije polaska ili popunjenja kapaciteta po first minute cijeni

Doplata za jednokrevetnu sobu: 995 €

Trokrevetne sobe na upit

Doplata za sjedalo u poslovnoj (business) klasi na upit

Cijena uključuje:

-   prijevoz zrakoplovom u ekonomskoj klasi na relaciji Zagreb – Cape Town; Johannesburg – Zagreb

-   unutarnji letovi u Južnoj Africi Cape Town – Johannesburg; Johannesburg – Victoria Falls/Livingstone i Victoria Falls/Livingstone – Johannesburg

-   zrakoplovne pristojbe

-   1 komad prtljage do 23 kg koji se predaje i 1 komad ručne prtljage koji možete sa sobom ponijeti u putničku kabinu, maksimalne težine 8 kg i zbroja dimenzija do 115 cm (55x40x20)

-   smještaj u hotelima i lodgevima 4* na osnovu 11 noćenja s uslugom polupansiona (doručak i večera)

-   ručkove tijekom putovanja kako je navedeno u programu putovanja

-   safari u Nacionalnom parku Kruger (Južna Afrika) i Nacionalnom parku Chobe (Bocvana)

-   lokalne vodiče na engleskom jeziku

-   voditelja putovanja na hrvatskom jeziku

-   ulaznice i razglede prema programu

-   transfere i prijevoze prema programu

-   jamčevinu i troškove organizacije putovanja

 

Cijena ne uključuje:

- vizu za Južnoafričku Republiku

- vizu za Zimbabve

- napojnice za lokalne vodiče i vozače 60 € (plaćanje voditelju putovanja na licu mjesta)

- troškove osobne prirode

- putna osiguranja

 

VIZA za JUŽNU AFRIKU: Hrvatski državljani mogu zatražiti elektronsku vizu putem poveznice Department of Home Affairs - ePermits (dha.gov.za) Troška vize dobije se pri ispunjavanju elektronskog obrasca.

Druga mogućnost za ishodovanje južnoafričke vize jest u veleposlanstvu JAR u Budimpešti za što je potreban osobni odlazak u veleposlanstvo u Budimpešti. Agencija može posredovati samo pri podizanju gotove vize iz veleposlanstva i pružiti asistenciju za potrebnu dokumentaciju:

1. Obrazac za vizu ispunjen velikim tiskanim slovima (crna kemijska olovka), na engleskom jeziku, vlastoručno potpisan.

2. Putovnica koja mora biti važeća još najmanje 30 dana od dana predviđenog izlaska iz Južnoafričke Republike. Putovnica treba sadržavati još najmanje 3 potpuno prazne stranice u nizu za potrebe vize i ulaznih/izlaznih pečata.

3. Dvije fotografije za dokumente u boji, ne starije od 6 mjeseci, sa svijetlom pozadinom, veličine za putovnicu (3,5 x 4,5 cm).

4. Dokaz o financijskim sredstvima. Potvrdu u obliku tromjesečnog izvoda stanja tekućeg računa sa svim transakcijama u tom periodu, potpisana i ovjerena od banke. Za osobe u radnom odnosu 3 zadnje isplatne liste. Svi dokumenti moraju biti na engleskom jeziku (osim bankovnih transakcija).

5. Polica putnog zdravstvenog osiguranja ugovorena baš za ovo putovanje.

6. Za osobe starije od 60 godina potrebno je priložiti medicinsku potvrdu obiteljskog liječnika o sposobnosti za putovanje (obrazac šalje južnoafrička ambasada)

Cijena vize u veleposlanstvu iznosi 43 €, a naknada za posredovanje agencije iznosi 95 €

VIZA ZA ZIMBABVE: viza se izdaje i plaća po dolasku (45 USD za dva ulaska u zemlju); putovnica mora vrijediti još barem 6 mjeseci nakon datuma namjeravanog izlaska iz Republike Zimbabve te je potrebno ispuniti obrazac za vizu i priložiti dvije fotografije veličine kao za putovnicu)

Viza za Esvatini, Zambiju i Bocvanu nije potrebna za državljane Republike Hrvatske.

NAPOMENA:

- Organizator putovanja ima pravo na izmjenu programa putovanja kao i vremena polazaka zrakoplova (kada to zahtjeva situacija tijekom putovanja), ali garantira da će se program izvesti u cijelosti.

- Kategorizacija hotela u Južnoj Africi. Esvatiniju, Zimbabveu/Zambiji odgovara službenoj hotelskoj kategorizaciji u zemlji u koju se putuje i može biti različita od europskih standarda.

- Molimo Vas da se o sigurnosti putovanja u pojedine zemlje informirate u Ministarstvu vanjskih poslova ili na njihovoj web stranici: www.mvep.hr

- Neispravni putni dokumenti, koji za posljedicu imaju odustajanje od putovanja, ni u kojem slučaju ne obvezuju organizatora putovanja te se primjenjuju uvjeti otkaza putovanja prema Općim uvjetima organizatora putovanja.

MINIMALAN BROJ PRIJAVLJENIH PUTNIKA: 15

Predviđeni hoteli i resorti:

Cape Town: City Lodge Grandwest 4* ili sl.

Mbabane: Hilton Garden Inn 4* ili sl.

NP Kruger: Kruger Park Lodge 4* ili sl.

Johannesburg: Protea Hotel Fire & Ice! by Marriott 4* ili sl.

Victoria Falls: AVANI Victoria Falls Resort 4* ili sl.

KORISNE INFORMACIJE - JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA

Službeno ime: Republika Južna Afrika

Geografski položaj: jug afričkog kontinenta, na obalama Atlantskog i Indijskog oceana

Površina: 1.233.404 km2

Broj stanovnika: oko 50.600.000

Glavni grad: ima tri: Pretoria, Cape Town i Bloemfontein

Jezik: 11 službenih jezika: najzastupljeniji su isizulu, isixhosa, afrikaans, engleski, setswana i sesotho. Engleski

se najviše koristi u službenoj komunikaciji.

Religija: kršćani 79%; ostale veće religiozne skupine su hindusi, muslimani, židovi i budisti

Vremenska razlika: +1 sat

Novčana jedinica: rand (ZAR), 1 EUR = 18,54 ZAR (prosinac 2024.)

Kupovina: tipični suveniri: obojana nojeva jaja, nakit od raznobojnih perlica, lampe od izrezbarenih nojevih jaja, drvene zdjele, figurice, maske.

Odjeća: slojevita odjeća, ovisno o dobu godine te udobna obuća

Hrana: južnoafrička kuhinja mješavina je autohtone kuhinje i brojnih etničkih utjecaja (britanskih, nizozemskih, njemačkih, indijskih i dr.). Kuhinja se temelji na kukuruzu, piletini, češnjaku, muškatnom oraščiću, curryju, luku, chiliju, rajčici, limeti, bademima i đumbiru, s dodatkom mnogobrojnih začina. Veliki naglasak je na mesnim specijalitetima (braai – jedno od najpopularnijih jela, slično našem roštilju). Tekuća voda je sigurna za piće, ali preporučamo da pijete flaširanu vodu. Južnoafrička Republika poznata je po proizvodnji vrhunskih vina.

Napon struje: 220V/230V; 50 Hz (potreban je adapter)

Cijepljenje: potrebno je cijepljenje protiv žute groznice, ukoliko se dolazi iz zaraženog područja

Viza: potrebna, mogućnost posredovanja

Mobilne mreže: T-Mobile, A1  i Telemach partneri

Pozivni broj zemlje: +27

Korisna web stranica: www.southafrica.net

Klima: godišnja doba su obrnuta nego kod nas. Istočni i sjeveroistočni dio zemlje imaju suptropsku klimu s vrućim i vlažnim ljetima (od studenog do ožujka) i hladnijim, suhim zimama (od lipnja do rujna). Zapadni dio zemlje ima mediteransku klimu s vrućim i suhim ljetima te blagim kišnim zimama.

Konzularni ured RH u Južnoafričkoj Republici:

               Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Republici Južnoj Africi

               Embassy of the Republic of Croatia to the Republic of South Africa

               Ozmik House, 165 Lynnwood Road, Brooklyn 0181, Pretoria, RSA

               Phone:   +27 (0)12 342 1206

               E-mail:  croemb.pretoria@mvep.hr  

               Web:     http://za.mfa.hr  

 

ESVATINI:

Službeno Kraljevina Esvatini, do 2018. pod imenom Svazi, država je smještena na jugu Afrike. Na sjeveru, zapadu i jugu graniči s Južnoafričkom Republikom, a na istoku s Mozambikom. Po uređenju Esvatini je monarhija, a do 1968. bio je britanska kolonija.

Glavni gradovi: Mbabane, Lobamba

Kralj: Mswati III.

Broj stanovnika: 1,231 milijun (2023.)

Službeni jezici: Swati jezik, Engleski

Premijer: Russell Dlamini

Valuta: Svazi lilangeni

Površina: 17.364 km²

Pozivni broj: +268

Klima: U Esvatiniju, kao i na cijeloj južnoj polutki, godišnja doba su suprotna od onih na sjevernoj hemisferi, tako da su i zima i ljeto suprotni. U Esvatiniju je klima umjerena i u zavisnosti od nadmorske visine, varira od subtropske do umjerene. Razdoblje od lipnja do rujna je svježe i suhe, dok je od listopada do svibnja toplo i vlažno. U zapadnoj regiji, na većim nadmorskim visinama, ljeta su topla i kišovita s temperaturama do 33 °C, dok su zime suhe, s temperaturom koja se u toku noći može spustiti i na –4,5 °C. Tijekom cijele godine česta je oblačnost i magla i za oko 10 °C je hladnije nego u ostalim dijelovima zemlje. Prosječna količina padalina je od 1016 do 2286 mm godišnje.  Niži predjeli središnjeg i zapadnog Esvatinija imaju klimu s višim temperaturama i manje padalina, idealnu za usjeve. U toku ljetnih mjeseci živa u termometru prelazi 40 °C, dok je tijekom suhih zimskih mjeseci oko 3 °C. Listopad je najtopliji mjesec, a kišno razdoblje počinje početkom prosinca i traje do travnja. Količina padalina je između 762 i 1.143 mm godišnje. Sličnu klimu ima i regija Lubombo. U nizinama na istoku vlada suptropska klima s vrelim ljetima i uglavnom toplim zimskim mjesecima, iako temperatura zimi se može spustiti i do -2 °C. Godišnje se izluči od 508 do 590 mm padalina. Općenito govoreći, padaline su zastupljene uglavnom u toku ljetnih mjeseci, često u obliku oluja praćenih grmljavinom. Zime su suhe. Godišnja količina padalina je najveća u Highveldu, na zapadu, između 1000 i 2000 mm. Što se više odmičemo ka istoku, to je manje padalina. U Lowveldu je izmjereno 500-900 mm godišnje.

Stanovništvo: Esvatini (Svazi) 2006. godine ima 1.029.000 stanovnika čija su većina Swazi (851.000). Od ostalih naroda u njemu žive: Zulu (105.000), Tsonga (24.000), Buri (14.000); Obojeni (Coloured; 11.000, govore afrikaans), Englezi (7200); Indo-Pakistanci (6700), Nyanja (5700), Sotho (4500), Komorci (600). Većina stanovništva je kršćanske vjeroispovjesti, a 40 % štuje animizam, Komoraci su većinom muslimani, a Indo-Pakistanci hinduisti.

Gospodarstvo: Nacionalni dohodak iznosi 3,8 milijarde USD, po glavi stanovnika on iznosi 4200 USD. Ekonomija je zasnovana na naturalnoj poljoprivredi, kojom se bavi više od 60 % stanovništva i koja doprinosi sa skoro 25 % u društvenom proizvodu. Najvažnije sirovine su: šećerna trska, pamuk, kukuruz, duhan, riža, citrusi, ananas, žito , sirak, kikiriki. Još 25 % u društvenom proizvodu ostvaruje se proizvodnjom različitih predmeta narodne radinosti. Proteklih godina, značaj rudarstva se smanjio jer su se 1978. iscrpile rudne naslage visokokvalitetnog željeza, a potražnja za azbestom se smanjila zbog brige za očuvanjem zdrave životne sredine. Od prirodnih resursa eksploatiraju se još i ugljen, glina, vodeni tokovi, šume, kamenolomi. Ima i malih pričuva zlata i dijamanata. Inflacija iznosi 8 % godišnje. Najvažniji čimbenik čvrste valute je izvoz šećera i proizvoda od drveta. Najvažniji partner u trgovini je Južnoafrička Republika s kojom se ostvaruje 83 % ukupnog uvoza i oko 74 % izvoza. Ostale zemlje s kojima Esvatini trguje su Japan, Velika Britanija, SAD. Nacionalna valuta je esvatinijski lilangeni (u množini-emalangeni), a jedan lilangeni čini 100 centa.

Opći uvjeti organizatora

P